התקשרו: 03-6382122

דף הבית > מיסים > עו"ד גילוי מרצון

עו"ד גילוי מרצון

היקף ההון השחור בישראל מוערך בכמאה מיליארד ₪ לשנה. אם כולם היו משלמים מס אמת, לא הייתה בעיה של תקציב והיו בנמצא כספים לכל המטרות הראויות והצודקות של המדינה.

לכן רשויות המס עושות מאמץ לגלות מאמץ לגלות את ההון השחור. לפעמים באמצעות חקירות ולפעמים באמצעות מבצעים לתמרץ את מחזיק ההון השחור לגלות את ההון השחור.

לא תמיד ההון השחור מצטבר כתוצאה מהעלמת מס וממחשבה פלילית.

בתחילת שנות האלפים. השתנה עקרון המס בישראל מ"טריטוריאלי" ל"פרסונאלי" (מגיאוגרפי – רק ההכנסות בישראל, לאישי – כל הכנסה של תושב ישראל. גם הכנסה מחוץ לישראל של תושב ישראל חייבת בדיווח ותשלום מס בישראל).

התוצאה הייתה שישראלים רבים, תושבי ישראל שהחזיקו חשבונות וכספים בחו"ל עלפי חוק עד אותו היום, הפכו להיות "עבריינים" בלי ידיעתם אם לא דווחו על כך לשלטונות המס בישראל.

גם ישראלים שעובדים בחו"ל ומשלמים מס בחו"ל, אך מוגדרים כתושבי ישראל, הפכו להיות "עבריינים" אם לא דווחו על הכנסת עבודתם בחו"ל .

במקרים אחרים, משכירי דירות בישראל, בין אם הם ישראלים ובין אם הם תושבי חוץ, לא דווחו על הכנסה מהשכרת דירות ואף אחד לא ראה בהם "עבריינים". הרוב לא שילמו ואף אחד לא נקף אצבע לצורך גביית מס מהמשכירים. הרוב הניחו שאפשר יהיה לטעון שחשבו שהפטורים להשכרת דירות כולל גם אותם. ברוב המקרים ההכנסה מדירה אחת אכן פטורה ממס (שכ"ד נמוך מ 5000 ₪ לחודש פטור). הסיבות לאי אכיפת הגביה ולפטור היו פוליטיות. גביית המס הייתה גורמת לעליית מחירי השכירות. בשנות התשעים הדבר היה פוגע בעיקר בעליה הרוסית. עניין מאד לא נוח למפלגות העולים הרוסיות).

כנ"ל ישראלים שרכשו דירות בחו"ל לצורך השכרתם. הם הפכו להיות "עבריינים" אם לא דווחו על כך בישראל (כמובן הכל בכפוף לאמנות מס למניעת מיסי כפל).

לאחרונה רשויות המס עושות מאמץ לגלות את ההון ע"י מבצעי גילוי מרצון ותמרוץ מחזיקי ההון הלא מדווח.

לאחרונה פורסם כי מנהל רשות המיסים יצא לשוויץ לצורך פגישה עם הבנקים השוויצרים כביכול לצורך קבלת מידע על מחזיקי חשבונות ישראליים בשוויץ. לא ברור מה יכול היה להשיג בפגישה עם השוויצרים, אבל ברור הוא שהיציאה של מנהל רשות המיסים, והפרסום הרב שניתן לה בעיתונות, נועדה להכריז ולומר לכל בעלי ההון השחור המוחזק בחו"ל: "ראו אנחנו פועלים ואנחנו נגיע אליכם". זה המסר העיקרי של הנסיעה.

בנוסף לכך, מס הכנסה יצא במבצע מתוקשר ולפיו הוצאו ל 80,000 תושבי ישראל הרשומים כבעלי שלוש דירות או יותר, דרישת קבלת פרטים ולגלות את מקורות ההון שלהם בכדי לנסות לסגור פרצה זו לגבות מס ממשכירי הדירות. במקביל יצאו במבצע גילוי מרצון.

גילוי מרצון אנונימי

רשויות המס מבטיחות לבעל ההון השחור חסינות פלילית אם ידווח על ההון השחור שברשותו וישלם את המס המגיע ממנו.

מבצעים מסוג זה נעשו מספר פעמים מאז קום המדינה. מבצע כזה הוחל כבר בשנת 2011 אולם המבצע נחל כשלון.

אחת הסיבות לכישלון הקודם, נעוצה בעובדה שהמגלה נאלץ לגלות את זהותו בטרם הגיע להסכם עם רשויות המס.

מי מוכן להזדהות בפני הרשויות כמי שמעלים מס בטרם יש לו הסכם? מי יאמין שמס הכנסה לא יעשה שימוש במידע נגד המזדהה, גם אם יש הבטחה לא לעשות שימוש במידע. לא ברור.

סיבה שניה לכישלון היא הדרישה לשלם את מלוא המס, בתוספת מלאה של ריבית והצמדה. גם אלא שרצו לגלות, נרתעו כאשר גילו כמה עליהם לשלם למס הכנסה, העדיפו להדחיק את הבעיה ולא לשלם.

כתוצאה מהכישלון, מס הכנסה פתח במבצע נוסף והפעם במסלול גילוי מרצון אנונימי. אין חובה עוד להזדהות. הנישום יכול לפנות לעו"ד שינהל עבורו מו"מ עם שלטונות המס. לעו"ד אסור לגלות את שם הלקוח.

רק לאחר הגעה להסכם לשביעות רצונו של הנישום, ייחשף שמו של הנישום.

אם הנישום מסר את האמת, ההסכם יהיה תקף ושני הצדדים יעמדו בהסכם. לנישום תהיה חסינות מפני האשמה פלילית. (הוא עדיין יאלץ לשלם את חוב המס עלפי ההסכם).

ככלל, התנאי להליך גילוי מרצון הוא שטרם החלה חקירה בעניין הנישום ואין מידע קודם בידי מס הכנסה.

במקרים חריגים רשויות המס עשויות לאשר הליך גילוי מרצון גם אם יש מידע קודם. כך במקרים של נסיבות אישיות קשות, מחלה סופנית קשה או כאשר יש רשת של חברות בשליטת הנישום ואין קשר בין המידע שקיים בידי הרשויות לבין החברה לגביה מבצעים את ההליך.

תנאי נוסף להליך הוא שההכנסות לא באו מפעילות בלתי חוקית (הימורים, פשיעה וכו').

גילוי מרצון מסלול מקוצר

כאשר ההון השחור אינו עולה על 2 מיליון ₪ - קיים מסלול ומקוצר ומהיר לטיפול בבקשה.

הגילוי מרצון מהווה חלון הזדמנויות שכדאי לשקול אותו. כדאי להתייעץ עם עו"ד.

עו"ד (יועץ מס) זאב גיא
zeev@guy-law.co.il

יצירת קשר

בכל שאלה מלאו תיבה זו ואנו נחזור אליכם בהקדם

03-6382122

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים