התקשרו: 03-6382122

דף הבית > ישראלים בחו"ל > איתור כספים אבודים

איתור כספים אבודים

היקף הכספים האבודים

עפ"י הערכות בנק ישראל והאוצר "מסתובבים" בשוק ההון כ 15 מיליארד ₪ השייכים לציבור בקרנות הון , קופות גמל , פוליסות וחשבונות שונים המנוהלים ע"י גופי השקעות והון שונים: (חברות ביטוח קרנות פנסיה, בתי השקעות, בנקים וארגונים שונים). בעלי הכסף כלל אינם יודעים על הכסף ששייך להם. הסכומים יכולים לנוע בין מאות שקלים לכמה מאות אלפי אלפי שקלים לכל אחד.

גופי ההשקעה השונים לא עשו שום מאמץ להחזיר את הכסף לבעליהם. הם נהגו ל"קבור" את הכסף בחשבונות רדומים נידחים ו"לא ידועים" תוך שהם גובים דמי ניהול מקסימאליים על כספים אלה. בדרך זו, גופי ההשקעה גרפו לכיסם כל שנה מתנת דמי ניהול של כ 200 מיליון ₪ "מתנה" של הציבור לגופים אלה בלי שהיו צריכים להתאמץ או לעשות משהו כדי להרוויח או לדווח למישהו.

בארץ קיימים כמה מאות גופי ניהול המנהלים כמה אלפי קרנות וחשבונות בהם מצויים גם הכספים האבודים (לא כולל חשבונות רדומים בבנקים או פוליסות ללא שמספרם אינו ידוע).

הסיבות לכספים האבודים

הכסף אבד מכמה סיבות. חלקן נבע מהתמריץ של גופים אלה ל"הרדים" את הכסף ולהתייחס לבעלי הכסף כאל מנותקי קשר ולא לעשות מאמץ לאתרם.

כמובן שיש גם סיבות אובייקטיביות. אנשים שעבדו במקום בו שולם עבורם עבור דמי גמל וכאשר עברו למקום עבודה אחר נפתחה קופה אחרת, המעביד הפריש לקופה אחרת וזו הקודמת נשכחה. אנשים שינו כתובת ולא עדכנו את הגוף המנהל ושכחו שיש להם קופה. או כאשר שינו שם ולא עדכנו את הקופה.

לא תמיד האובדן בגלל בעלי הכסף. לפעמים הקופה נעלמה. בשנים האחרונות ובעקבות הוצאת הקופות מהבנקים והעברתם לגופי ניהול פרטיים, קופות שינו את שמם, הדבר לא ידוע לבעלי הכסף והכסף נשכח. במקרים רבים יש רכישה של קופות ע"י גופי ניהול אחרים או מיזוג של קופות או של גופי ניהול, הכסף מצוי איפשהו אך איבד את הקשר לבעליו. כאמור לעיל, לא נעשה מאמץ לאתר את בעלי הכסף.

ישראלים בחו"ל

מטבע הדברים רבים מבעלי הכסף הם אנשים שהיגרו מישראל לחו"ל. לרבים מהם היו קופות גמל, חשבונות בנק או פוליסות חיסכון בישראל. לאחר שנים בחו"ל החשבונות נשכחו ונותק הקשר עם מחזיקי הכסף. כנ"ל כאשר קרובי משפחה בישראל נפטרו והיורשים בחו"ל כלל אינם יודעים שהיה רכוש או כסף של הנפטר. אף אחד גם לא טרח לבדוק האם יש כסף על שמו של הנפטר.

עד רגע זה לקוחותינו בנושא זה הם ישראלים שהיגרו לחו"ל או שהם יורשים של נפטרים בארץ. אין אחד שבדק ולא נמצאו כספים על שמו או ע"ש המוריש. שווה לבדוק.

לבדיקה מיידית ראו גם באתר משרד האוצר.

לאחר שנמצא כסף מתחילות הבעיות והקשיים למשיכת הכסף. גופי הניהול והבנקים מערימים קשיים במשיכת הכסף והתהליך הופך להיות ארוך ומסורבל כאשר החסרות עומדות על כל נקודה וכל פסיק במערך הטפסים והחתימות הנדרשות לכאורה כדי לעבוד עפ"י הספר ובפועל יש "צל צילו של חשד" שהדבר נעשה גם כדי להקשות על משיכת הכסף. כדאי להתייעץ עם עו"ד.

עו"ד (יועץ מס) זאב גיא
zeev@guy-law.co.il

יצירת קשר

בכל שאלה מלאו תיבה זו ואנו נחזור אליכם בהקדם

03-6382122

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים