התקשרו: 03-6382122

דף הבית > ועדות רפואיות / ביטוח לאומי > תאונות עבודה > מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה היא אחד מהסוגים של פגיעות עבודה והיא מושג שהתפתח עם הזמן, ככל שמושג הפגיעה בעבודה קיבל יותר ויותר נפח. פגיעה בעבודה יכולה להיות תאונה אשר קרתה לאדם בדרכו לעבודה או בזמן עבודתו, וסוג נוסף של פגיעת עבודה יכול להיות מחלה אשר נגרמה לו בעקבות עבודתו. הבעיה היא שישנם גם מקרים בהם עובדים סובלים ממחלות שקרו בעקבות העבודה, אך אינן מוגדרות "כמחלות מתפרצות" וגם אינן נכנסות להגדרות של תאונת עבודה. קטגוריה זו מכונה מיקרוטראומה, וניתן להגדירה כנזקים הנגרמים לעובד לאורך השנים, בכל פעם עוד זנק, כמו "תאונה קטנה".

תורת המיקרוטראומה ויעילותה

המצאת תורת המיקרוטראומה היא דרכה של בית המשפט לעזור לעובדים אשר נפגעו במסגרת העבודה, אך פגיעתם לא ענתה על המושג "תאונת עבודה" וגם לא על "מחלה כתוצאה מהעבודה". מיקרוטארומה הינה פגיעה החוזרת על עצמה באיבר מסוים במסגרת העבודה. מצד אחד המצאת תורה זו היא חיובית ביותר כיוון שהיא מגנה ועוזרת לעובדים שנפגעו במהלך תפקידם, ומצד שני הבעייתיות של מיקרוטראומה היא כי הביטוח הלאומי ובין הדין לעבודה לרוב מסרבים ומתקשים להכיר בה לקביעת אחוזי נכות וזכאות לפיצויים.

האם יש סיכוי לזכייה מול ביטוח לאומי בקטגוריה זו?

דוגמא טובה המסבירה מה היא מיקרוטראומה היא אדם שעבד כסבל ברשת מזון. הוא עבד יום יום וסחב משקלים כבדים, שלרוב היו זהים. אחרי עבודה של שנים נתגלתה אצלו פריצת דיסק בגו והדבר כמובן פגע באיכות חייו. הוא הגיש תביעה להכרה בנכות כתאונת עבודה הנכנסת לקטגורית המיקרוטראומה, ואכן קיבל את מבוקשו, כיוון שבית הדין לעבודה הסכים לקבל ולקשור את פגיעתו בגו ועבודתו כסבל.
ניתן לומר כי כל אדם אשר נפגע כתוצאה מעבודתו יכול וצריך להגיש תביעה כדי לעמוד על זכויותיו, אך מובן כי אם לא מדובר בתאונת עבודה פתאומית או במחלה אשר נגרמה כתוצאה מהעבודה, יהיה לו יותר קשה, מורכב ומסובך לזכות בתביעה זו. מצד שני, כיוון שתיאורית המיקרוטראומה קיימת כבר מספר שנים, ברור הדבר כי עם הזמן היא תופסת יותר ויותר מקום במודעות, ולכן יש יותר מקרים בהם העובד אכן מוכר כפגוע ומקבל פיצויים.  בעבר הושוותה תיאורית המיקרוארומה לתופעת הטבע של מים אשר מכים בסלע: מים המכים בסלע משנים את צורתו במשך מאות שנים, זהו לא דבר פתאומי שניתן לראות אחרי פגיעה אחת, אך אין משמעות הדבר כי המים לא מעצבים את צורתו של הסלע.

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים