התקשרו: 03-6382122

דף הבית > מיסים > מס הכנסה

עורך דין מס הכנסה

כל אדם בוגר נתקל במס הכנסה בין אם הוא שכיר או עצמאי או בעל חברה.

המס כאמצעי לארגון חברה מסודרת מתקיים כבר אלפי שנים. כבר בספר שמואל אנו פוגשים את שמואל המזהיר את הציבור מפני המלך מפני שהמלך (המדינה) ידרוש מיסים:

יא וַיֹּאמֶר--זֶה יִהְיֶה מִשְׁפַּט הַמֶּלֶךְ, אֲשֶׁר יִמְלֹךְ עֲלֵיכֶם:  אֶת-בְּנֵיכֶם יִקָּח, וְשָׂם לוֹ בְּמֶרְכַּבְתּוֹ וּבְפָרָשָׁיו, וְרָצוּ, לִפְנֵי מֶרְכַּבְתּוֹ.  יב וְלָשׂוּם לוֹ, שָׂרֵי אֲלָפִים וְשָׂרֵי חֲמִשִּׁים; וְלַחֲרֹשׁ חֲרִישׁוֹ וְלִקְצֹר קְצִירוֹ, וְלַעֲשׂוֹת כְּלֵי-מִלְחַמְתּוֹ וּכְלֵי רִכְבּוֹ.

"משפט המלך" (שמואל א, פרק ח), 

עקרונית הדברים לא השתנו. רק צורת הגביה השתנתה.

מערכת מס הכנסה, היא מערכת רחבת יריעה והיא המס הישיר המוטל על כל סוגי הוספת העושר של הפרט ושל הארגון.

שיטת מס הכנסה בישראל בנויה על מקורות הכנסה והיא חלק מהמורשת שהשאיר לנו המנדט הבריטי ושיטת המס ההכנסה האנגלית.

שאלות רבות עדיין לא הגיעו לפתרונן במערכת מס ההכנסה הקיימת. כל העת יש שינויים ורפורמות במערכת מס ההכנסה במאמץ להביא למערכת מס הכנסה פרוגרסיבית, צודקת והוגנת ושלא תפגע בחיי הכלכלה וגם תמלא את יעודה (את כיסי האוצר).

לדוגמא. האם ירושה מהווה תוספת לעושר ויש למסות אותה? הרי אדם כבר שילם מס על העושר שצבר במהלך חייו. מצד שני, ליורש יש תוספת לעושר. ואם אנחנו רוצים צדק חלוקתי הוגן ולמנוע הצבר הון בין דורי שיצור פערים הרסניים בחברה הרי שיש למסות את הירושה. ואם כן למסות, האם למסות את העיזבון או את היורש, אולי את שניהם? מה יעיל ומה צודק?   

מס הכנסה מתחלק למספר מערכות:

  • המס על הכנסה פירותית – המס על הכנסה קבועה ומחזורית הנובעת ממקורות שונים והיא מוטלת בצורה שונה על הכנסות מסוגים שונים: הכנסה אקטיבית (למשל מעסק או משכר עבודה) לעומת הכנסה פסיבית (הכנסה משכ"ד למשל, או מריבית) והיא מוטלת בשיעורים שונים על יחידים מחד ותאגידים מאידך.
  • המס על הכנסה הונית – הכנסה הונית הינה הכנסה הנובעת ממכירת מקור ההכנסה (למשל מכירה של עסק /חנות (לעומת ההכנסה הנובעת מהמקור – הכנסה הנובעת מהפעלת העסק).

מיסוי הנדל"ן למרות שהוא בעצם הכנסה הונית הפך לפרק בפני עצמו התפתח בנפרד מהמערכת ההכנסה ההונית ומטופל בישראל בנפרד ע"י מס הכנסה במסגרת מיסוי המקרקעין.

היום כאשר ישראל הפכה לחלק מהכפר הגלובלי וחיוב מס הכנסה חל על כל אדם בין אם ההכנסה היא בישראל או בכל מקום אחר מחוץ לישראל, סוגית המיסוי הבינלאומי הופכת להיות סוגיה מעשית ופרקטית לרבים, הן ליחידים והן לתאגידים.

המורכבות הנדרשת מכל פעולה עסקית ולכאורה שאינה עסקית, השלכות מס ההכנסה על כל פעולה החל מההחלטה פשוטה האם לקבל רכב ממעביד ולשלם "שווי רכב" או לרכוש רכב ולקבל החזר הוצאות, עבור לשאלה האם לפעול כעצמאי או במסגרת חברה בע"מ,  וכלה בשאלות של השקעה בחו"ל: היכן ובאיזה צורה. כל אלה הינן שאלות שבנוסף להתחבטות העסקית כלכלית, לכל פעולה כזו יש לה השלכות מס שישפיעו באופן מכריע על קבלת ההחלטה העסקית.


עורך דין מס הכנסה

משרדנו עוסק בכל אלה. במתן ייעוץ חוות דעת מקצועית, ניצול הפסדים לצרכי מס, עובדים בישראל ובחו"ל, ייצוג יחידים וחברות בהליכי שומה מול מס הכנסה ובבתי המשפט.

 

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים