התקשרו: 03-6382122

דף הבית > מיסים > עבירות מס

עורך דין עבירות מס

חלק גדול מהעבירות המבוצעות כלפי מע"מ ומס הכנסה הן במסגרת מה שקרוי עבירות "מנהליות".

בעבירות מס אלה, דרך המלך איננה העמדה לדין פלילי. דרך המלך היא הטלת קנס מנהלי על העבריין. כדי להגיש כתב אישום פלילי במצבים אלה התובע נדרש ל"נימוקים מיוחדים שירשמו" מדוע החליט להגיש כתב אישום ולא הסתפק בקנס מנהלי. בדרך כלל הסיבה להגשת כתב אישום במקרה של מס הכנסה ומע"מ, נעוצה בכך שמס ההכנסה או המע"מ – לא שולם. ("המחדל לא הוסר" - עפ"י החוק דו"ח שלא שולם: משמעו לא הוגש!).

גם לאחר הגשת כתב האישום, טיפול נכון, יכול להביא לביטולו של כתב האישום בגין אי הגשת דוחות מס הכנסה או מע"מ ולהמרתו בקנס מנהלי – אולם בתנאי שה"מחדל הוסר".

נישום או עוסק שיגיש את הדו"ח ואפילו במועד מאוחר יותר וישלם את מס ההכנסה או המע"מ הנדרש בדו"ח - רשויות מס ההכנסה ומע"מ עשויות לבטל את כתב האישום ולהטיל על הנישום / עוסק קנס מנהלי בלבד. ("המחדל סולק"). אבל גם כאן בהתאם לעברו של הנאשם והתנהגותו בעבר כלפי רשויות מס הכנסה ומע"מ.

זהו החלק הארי של העבריינים העומדים לדין בשל עבירות מס. המציאות היא שרוב העבריינים מסוג ה"עבירה המנהלית" הם תוצאה אובייקטיבית של התמוטטות כלכלית ו"העבריינים" אינם מצליחים לגייס את מס ההכנסה או המע"מ הגלום בדו"ח שלא הוגש. לכן, מוגש כתב אישום, ואדם נורמטיבי לחלוטין שמעולם לא עבר עבירה, עלול למצוא את עצמו בכלא מאחורי סורג ובריח כתוצאה מקשייו הכלכליים האמיתיים.

ייצוג משפטי יכול לחלץ את הנאשם ממצב מביך כזה ע"י הפנמת המצב המשפטי אצל הנאשם, הדרכתו,  וע"י הובלת הסדרים עם רשויות מס ההכנסה ומע"מ.

המאסר בעבירות מס הוא עד שנה לכל עבירה. (זהירות - כל דוח חודשי זו עבירה בפני עצמה). 

לעניין העבירות ה"מטריאליות" (העבירות המהותיות = העלמות המס בדרכים שונות) כאן המצב שונה. עונש המאסר הקבוע לעבירות אלה הוא עד חמש שנים ובמקרים חמורים עד שבע שנות מאסר.  

גם כאן, נישום או עוסק שאכן ביצע את "ההעלמה" ברגע של חולשה, שיתחרט על מעשיו, ויחזיר את מס הכנסה או המע"מ - יוכל להגיע להסדר ענישה נוח שאינו כולל כליאה מאחורי סורג ובריח.


עבירות מס = כתב אישום חמור

במקרים רבים, כחלק מהלהיטות של מס הכנסה ומע"מ לגבות כסף מהנישום או מהעוסק, מס הכנסה או מע"מ עלולים להגיש כתב אישום חמור בעבירות של העלמת מס על גווניה השונים, כדי ללחוץ על הנאשם לשלם את חובותיו במישור האזרחי כתנאי להסדר במישור הפלילי.

יש לא מעט מקרים בהם אין בהעלמה אלא מדובר בהסתבכות כלכלית.  ההבדל בין הסתבכות כלכלית והעדר כוונה להעלים מס (מצב שבו אדם עשוי להיחשב כזכאי) לבין העלמת מס - דק מאוד, וכחוט השערה מפריד בין השניים.

במקרה כזה, הנאשם או העוסק יזדקק לעו"ד בעל ניסיון וידע גם בתחום המקצועי של מס הכנסה ומע"מ ולא רק בתחום המשפטי הפלילי, כדי שיוכל להיאבק עבור הלקוח ולהוכיח חפותו בדבר האשמות המוטחות בו, או לחילופין להכיר במציאות המשפטית, ולהגיע להסכמים עם מס הכנסה ומע"מ לטובת הלקוח.

כאשר מדובר בתאגיד,  יואשמו גם מנהליו או מי שהיה מזכיר, מנה"ח וכל בעל תפקיד ניהולי בחברה. בעל תפקיד, אפילו אם אינו הבעלים והוא רק שכיר בתאגיד – עלול למצוא עצמו מול חקירה וכתב אישום. לאדם המואשם כמנהל, יש יכולת להתגונן בטענה שלא היה "מנהל פעיל" או שלא ידע על העבירות ו/או עשה הכל בכדי למנוע אותן.

זוהי טענת הגנה שאם תוכח הנאשם יזוכה. אך הוכחת הטענה מוטלת על הנאשם ולא על המדינה.
.
המשרד מתמחה בכל אלה. החל בשלב של יעוץ לפני חקירת מס הכנסה ומע"מ או במהלכה, ליווי בשימועים לפני הגשת כתב אישום, הסדרים עם מס הכנסה ומע"מ לפני ולאחרי הגשת כתב אישום, וכמובן הגנה על הנאשם במהלך משפטו.   

נכתב ע"י עו"ד (יועץ מס) זאב גיא

יצירת קשר

בכל שאלה מלאו תיבה זו ואנו נחזור אליכם בהקדם

03-6382122

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים