התקשרו: 03-6382122

דף הבית > ועדות רפואיות / ביטוח לאומי > תאונות עבודה > פגיעה בעבודה

פגיעה בעבודה

אדם שנפגע בתאונה, בתאונת עבודה או בתאונת דרכים או שחלה ואפילו באופן זמני כמו התקף לב, ובאופן שהתאונה או מחלה גרמו לו למעלה מ- 90% נכות זכאי לפטור ממס הכנסה על הכנסתו (עד לתקרה הקבועה בחוק). במקרים מסוימים מגיע פטור גם במס רכישה.

מענק או קצבת נכות בשל פגיעה בעבודה או בשרות הצבאי

פגיעה שנגרמה כתוצאה מהעבודה או כתוצאה מהשרות הצבאי יזכו את הנפגע במענק או קצבת נכות מביטוח לאומי או ממשרד הביטחון.

הגדרת "עבודה" נמצאת במקרים רבים התחום האפור. לדוגמא – פגיעה בדרך לעבודה או ממנה, זו פגיעה בעבודה למרות שהפגיעה הייתה מחוץ למקום העבודה. התקף לב שקרה מחוץ לשעות העבודה, לדוגמא – בבית, אף הוא עשוי להיחשב כתאונת עבודה, אם ההתקף בא זמן קצר לאחר אירוע חריג בעבודה. (ריב לדוגמא). ההבדל בין נכות מעבודה לבין נכות כללית הוא עצום מבחינת היקף הזכויות, ולכן יש צורך לבדוק כל מקרה לפני הגשת התביעה לביטוח הלאומי או לקצין התגמולים.

מחלות מקצוע

חלית במחלה ולכאורה אין קשר בין העבודה למחלה. בפועל, החוק קובע רשימה של מחלות המשוייכות למקצועות שונים. אדם שחלה באחת מהמחלות שברשימה כמו: נפגעי רעש במפעל או מוסך, מחלות עור כשעובדים בשמש, מחלות ריאה ונשימה בסביבה מאובקת ומזוהמת, סוגי סרטן כשעובדים בסביבת כימיקלים – כל אלה עשויים לזכות את החולה בנכות מעבודה בשל מחלת מקצוע.

נכות כללית

אדם שחלה או נפגע, וכתוצאה מכך איבד את כושרו להשתכר ביותר 50% מוכר כ"נכה" ומגיע לו מענק או קצבה חודשית. כמו כן זכאי להטבות נוספות כמו פטור ממס הכנסה (הנכה 90% במעלה) הנחות בארנונה, תו נכה, גמלת שירותים מיוחדים (במקרים מסוימים) הסבה מקצועית ועוד.

וועדות רפואיות - שים לב!

הוועדות הרפואיות מנוהלות בדרך כלל ע"י הביטוח הלאומי. רופאי הוועדות הרפואיות השונות הם רופאים מטעם המדינה. למרות שלכאורה הם אינם רופאים של הביטוח הלאומי, האינטרס והמחויבות שלהם, לא תמיד ברורים.

השהות בוועדה הרפואית בפני הרופאים היא קצרה, לפעמים לא מובנת למבוטח, ולרופאים אין את הזמן להקדיש למבוטח. התייצבות בפני הוועדה ללא מייצג משפטי שהכין את החומר הרפואי כפי שצריך, עלולה לגרום לנזק לפונה, ולפעמים נזק שקשה לתקנו בוועדת הערעור או בבית הדין.

שים לב! הרשימה איננה רשימה סגורה. זוהי רשימה מתומצתת, ובכל מקרה יש לברר עם עו"ד את הזכויות המגיעות.

תקצירי פסקי דין בתחום:

קטגורית ביטוח לאומי:

מאמרים בתחום:

יצירת קשר

בכל שאלה מלאו תיבה זו ואנו נחזור אליכם בהקדם

03-6382122

זאב גיא ושות' - משרד עורכי דין (יועצי מס) מיסים .ביטוח לאומי, קצין תגמולים, אבדן כושר עבודה.דיני עבודה, עובדים זרים. הגנת הסביבה ירושה עזבונות וצוואות.

מיוצר באניבייס בניית אתרים | אלקטרו קידום אתרים